ХУДОЖНЯ ОБРОБКА ДЕРЕВА

«В жоднім місті Галичини домашній промисел не був так розвинений, як у місті Яворові», – інформувало довідкове видання «Przewodnik przemyslowy» в 1896 році. Ця інформація правдиво відображала традиційні заняття населення того часу. Осередки народних промислів виникли на Яворівщині не випадково. Малородючі піщані ґрунти та грузькі болота не давали широких можливостей для розвитку рільництва. Натомість високопродуктивні ліси дозволяли використовувати деревину як для будівництва, так і для виготовлення предметів побуту.

Детальніше: ХУДОЖНЯ ОБРОБКА ДЕРЕВА

МИСТЕЦТВО ПЛЕТІННЯ З ЛОЗИ, РОГОЗИ ТА СОЛОМИ

На Яворівщині є значні площі, зайняті болотистими місцями, ставками, озерами, що порослі кущами лози, рогози і шувару. Жителі, що поселились біля них, здавна призвичаїлись до умов виживання і в повній мірі використовували рогозу як природний матеріал для виготовлення предметів побутового вжитку. Архівні дані засвідчують, що села Ліс і Вільшаниця, Наконечне і м. Яворів стали осередками лозоплетіння задовго до виникнення дерев’яних промислів в нашому краю. Адже обробка дерева потребувала інструментів, а вмілі руки самостійно творили необхідні предмети побуту. Плетіння як художній промисел сформувався наприкінці ХІХ ст.

Детальніше: МИСТЕЦТВО ПЛЕТІННЯ З ЛОЗИ, РОГОЗИ ТА СОЛОМИ

ОРНАМЕНТАЛЬНЕ РІЗЬБЛЕННЯ

Яворівська різьба як своєрідний жанр різьбярського мистецтва добре відома далеко за межами Галичини. Народні умільці досягли високої майстерності у декоруванні побутових і сувенірних виробів, оволоділи художньо-технічними прийомами орнаментального тригранно-виїмчастого, контурного і плоского різьблення. Це підтверджують музейні експозиції різьблених яворівських виробів кінця ХІХ – початку ХХ ст. Яворівську різьбу, як й інші види мистецтва, вивчала Р. Чугай. Вона видала окрему книжку «Народне декоративне мистецтво Яворівщини», в якій детально охарактеризувала технічні прийоми виконання орнаментальних мотивів.

Детальніше: ОРНАМЕНТАЛЬНЕ РІЗЬБЛЕННЯ

ЯВОРІВКОЮ ШИТА СОРОЧКА МОЯ

Достеменно невідомо де і коли виникла вишивка. Але вона стала одним із  найпоширеніших видів декоративно-прикладного мистецтва в різних куточках світу. В Європі, Азії чи в Америці кожен народ має свої традиції вишивання, що відображають його світосприйняття та естетичні уподобання. Та є на планеті держава, кожен куточок якої створював віками особливий неповторний елемент розкішного єдиного узору, що зветься Україною-Вишиванкою. Яворівщина в цьому узорі вишита своєрідними способами делікатних орнаментальних мотивів, які колоритно відображають красу декоративного світосприйняття яворівського родоводу.

Детальніше: ЯВОРІВКОЮ ШИТА СОРОЧКА МОЯ

МИСТЕЦЬКИЙ ДОСВІД МІСЦЕВИХ УМІЛЬЦІВ

Якщо це  мистецтво, тоді це не для всіх,

а якщо це для всіх, тоді це не мистецтво.

Арнольд Шенберг

З глибини віків прийшло нам у спадок велике багатство – мистецький досвід яворівських умільців. Виплеканий поколіннями талановитих рук, він уклався в своєрідну систему народного мистецтва Яворівщини. Орнаментальна різьба, славнозвісна яворівська іграшка, колоритна вишивка, розмаїття солом’яних виробів – це далеко не весь перелік яскравих зразків народної творчості – того справжнього світу, в якому втаємничена вікова історія, поетичне світосприйняття, традиції та уподобання наших краян. Тому народне мистецтво сміливо можна назвати носієм древніх образів, відлунням минулих епох і ниткою поколінь яворівських родин.

Детальніше: МИСТЕЦЬКИЙ ДОСВІД МІСЦЕВИХ УМІЛЬЦІВ

ЯВОРІВСЬКИЙ ОСЕРЕДОК НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ МАЙСТРІВ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ

Arslonga, vitabrevis

Життя коротке, мистецтво вічне

 Гіппократ

 

Спілка народних майстрів ЯворівщиниВ 1991 році в Києві на установчому з’їзді народних митців було створено професійну творчу Спілку майстрів народного мистецтва України. В наступні роки почали формуватись обласні та регіональні осередки Спілки. Позаяк у нашому краю були збережені етнографічні традиції, Яворівщина одна з перших ввійшла до Спілки як мистецький осередок у 1991 р. Цьому активно сприяли голова Спілки В. Прядка, його заступники Є. Шевченко та Д. Пронич. Ініціатором створення яворівського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України став художник, народний майстер різьби Іван Бабійчук, який до сьогодні залишається його незмінним керівником і популяризатором яворівського мистецтва.

Детальніше: ЯВОРІВСЬКИЙ ОСЕРЕДОК НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ МАЙСТРІВ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ

Додаткова інформація