ЯВОРІВСЬКИЙ ОСЕРЕДОК НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ МАЙСТРІВ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ

Arslonga, vitabrevis

Життя коротке, мистецтво вічне

 Гіппократ

 

Спілка народних майстрів ЯворівщиниВ 1991 році в Києві на установчому з’їзді народних митців було створено професійну творчу Спілку майстрів народного мистецтва України. В наступні роки почали формуватись обласні та регіональні осередки Спілки. Позаяк у нашому краю були збережені етнографічні традиції, Яворівщина одна з перших ввійшла до Спілки як мистецький осередок у 1991 р. Цьому активно сприяли голова Спілки В. Прядка, його заступники Є. Шевченко та Д. Пронич. Ініціатором створення яворівського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України став художник, народний майстер різьби Іван Бабійчук, який до сьогодні залишається його незмінним керівником і популяризатором яворівського мистецтва.

Іван Антонович Бабійчук ще юнаком прибув із Хмельниччини в 1960 році на навчання в Яворівське училище художніх ремесел, після закінчення якого здобув фахову освіту на художньо-графічному факультеті Курського державного педінституту. Проходив навчальну практику в численних музеях, стажувався в Ризькій Академії мистецтв та Третьяковській картинній галереї. І знову повернувся на Яворівщину працювати майстром виробничого навчання в Івано-Франківському СПТУ–14. Талановитий майстер обробки дерева проявляє себе в високохудожніх творах, що експонувались на всесоюзних, республіканських, регіональних художніх виставках, а також за кордоном. Отримав визнання мистецького світу, про що свідчать численні грамоти і нагороди за високі досягнення у галузі мистецтва. Вироби І. Бабійчука зберігаються в музеях Львова, Сум, Запоріжжя, Києва, Москви, за окремі з них він отримав Золоту медаль ВДНГ, а також чотири срібні і чотири бронзові медалі. Як професійний митець, має чимало послідовників, учнів, випускників вищих художніх закладів, студентів. Багато з них є відомими майстрами та членами Спілки майстрів народного мистецтва України. 

 В 1991 році до яворівського осередку Спілки ввійшли відомі майстри нашого краю. Сава Миколайович Мельник – народний майстер декоративно-прикладного мистецтва з різьби, викладач Яворівської школи художніх ремесел, володар золотої, срібних і бронзових медалей, численних грамот і нагород, отриманих на найвищих рівнях виставок художньо-декоративних робіт. Вишивальниця Катерина Іванівна Костів – майстер народної вишивки «яворівкою», укладач авторських візерунків із використанням бавничкових швів, за які отримувала численні нагороди на виставках різних рівнів, а також нагороджена Почесною грамотою Національної Спілки. Майстер яворівської декоративної дитячої іграшки – Юлія Василівна Прийма, яка продовжила давнє мистецтво батька, за участь у виставках багато разів відзначалася нагородами, стала лауреатом премії ім. Данила Щербаківського. Майстрині розписної писанки Ковалик Марія Михайлівна і Хлян Анастасія Степанівна – жительки с. Чернилява, які брали участь в етнографічних виставках Києва, Львова, Тернополя, учасниці Другого Всесвітнього собору Духовної республіки України. 

Протягом свого існування спілка здійснює роботу з виявлення та організації творчої праці народних майстрів. На даний час яворівський осередок об'єднує 35 майстрів народного мистецтва, а також п’ять майстрів, які атестовані Спілкою і незабаром зможуть стати її членами. Творчо працюють молоді різьбярі, які звивчають і розвивають яворівське традиційне мистецтво. Поповнились ряди вишивальниць, котрі творчо переносять традиції бавничкових швів на одяг та предмети інтер’єру сучасної хати. До осередку ввійшли майстри, що відродили мистецтво виготовлення яворівської дерев’яної іграшки. 

Сьогодні осередок відіграє важливу роль як у збереженні вікової спадщини Яворівщини так і розвитку нових жанрів з використанням традицій яворівського мистецтва. Майстриня в’язання гачком Н. Ніколаєвська в ажурних серветках використовує яворівські мотиви. Т. Максименко відроджує мистецтво яворівської витинанки. Художник гутного скла В. Швець переніс традиції дерев’яної скульптури на скло. Н. Дюг у своїх картинах використовує яворівські традиції декоративного розпису дерев’яних виробів. 

В осередку сформувалась творча група майстрів із художньої обробки дерева, які відроджують і вдосконалюють традиційне сакральне мистецтво. З-під різця митців народжуються високохудожні вироби сакрального інтер’єру, що відповідають вимогам релігійних канонів. Адже крім вміння різьбити, тут необхідні знання історії та традицій церкви. Це велика робота майстрів на професійному рівні, позаяк вони примножують сакральну спадщину з рельєфної різьби, зберігаючи одночасно яворівські традиції. Іконостаси, виготовлені руками І. Бабійчука, Б. Бакальця, А. Шопського, В. Гевала, О. Зварича, С. Мельника, знаходяться не лише в місцевих церквах, храмах України, а й за її межами. 

Яворівські митці беруть участь у конкурсах, художніх та етнографічних виставках, фестивалях, музейних ярмарках у Пирогово, «Сорочинській ярмарці», та ін. Члени Спілки є учасниками міжнародних фольклорних виставок і фестивалів у Польщі, Великобританії, Фінляндії. Щорічні конкурси українського вишиваного рушника, Дні різьбяра, Дні вишивальниці, інші мистецькі заходи надають майстрам впевненості, вдосконалюють творчі задуми і технічні прийоми. В постійних експозиціях музеїв міст України  та зарубіжжя представлені художні вироби майстрів С. Мельника, І. Бабійчука, Ю. Прийми, О. Зварича. 

Народне мистецтво Яворівщини відзначено у ряді мистецьких видань. У книзі Р. Чугай «Народне декоративне мистецтво Яворівщини» (1979) розкриті особливості мистецтва краю, як цільного явища, описана краса народних виробів, надруковані роботи яворівських майстрів І. Бабійчука, С. Мельника, Д. Патєєва, А. Хлян, Ю. Прийми, К. Костів, які  нині є членами Спілки. Творчість С. Мельника описана в книгах І. Гургули, С. Чеховича «Народні майстри» (1959), А. Будзана «Різьба по дереву в Західних областях України», «Красу в побут трудящих» (1963), в журналах «Образотворче мистецтво» (№4, 1974), «Жовтень», «Україна». Відомості про вишивальницю К. Костів містяться в книзі Р. Чугай «Українська народна вишивка», про її творчість неодноразово писали в обласних і районних газетах, розповідали по радіо і телебаченню. Мистецтво писанкарки А. Хлян описано в статті Є. Клапчук «Писанкові орнаменти Яворівщини» в художньому журналі «Неопалима купина». Ілюстрації робіт І Бабійчука надруковані в книгах Я. Запаско «Мистецтво оновленого краю», І. Станкевича «Соціалістичні перетворення в культурі та побуті західних областей України», «Художнє дерево України», В. Стефак «Чарівне веретено»; в журналах «Советский Союз», «Жовтень», «Україна». Зразки робіт С. Бабійчук-Кузьменко надруковані в книзі А. Найдин «Українська народна іграшка». 

У 1998 р. Кабінет міністрів України постановив надати Спілці майстрів народного мистецтва України статус Національної. З того дня яворівська організація іменується як Яворівський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, що виступає як рівноцінний серед регіональних осередків і займає чільне місце серед найславетніших центрів української художньої творчості. Шедеври ручної роботи яворівських майстрів викликають інтерес мистецтвознавців і отримують найвищі оцінки на виставках та різноманітних презентаціях. 

Збереження вікової спадщини народного мистецтва Яворівщини має бути пріоритетним завданням сучасної молоді. Варто пам’ятати: які б нові мистецькі цінності не створили художники-професіонали, народна мистецька традиція залишиться тим невичерпним джерелом енергії, яке живить творчу душу митця.

 

Наталія Косик – членкиня 

Яворівського осередку НСМНМУ

 

Додаткова інформація