ЦЕНТРИ ОСВІТИ ДОРОСЛИХ У ДІЇ

16 червня керівники Центрів освіти дорослих (ЦОД) Яворівського району здійснили навчальну поїздку-практикум «Досвід ЦОД в дії», заплановану в рамках Проекту «Формування модельної мережі центрів освіти дорослих у Яворівському районі», який виконується ТКЯ «Гостинець» за фінансової підтримки Представництва DVV International в Україні у партнерстві із відділами культури і освіти Яворівської РДА та Яворівською районною радою. Метою практикуму було освоєння форм і методів навчання дорослих на практиці: організація і проведення навчальних екскурсій; підготовка майстер-класів; створення музейних експозицій, облаштування ландшафтного дизайну. Спершу учасники відвідали с. Прилбичі – батьківщину Митрополита Андрея Шептицького, оглянули визначні місця і вшанували молитвою пам'ять славного роду Шептицьких.

 

Навчання через дію: будучи учасниками навчальної екскурсії, керівники ЦОД долучались до її проведення.  Активно доповнювали розповідь екскурсовода місцевою краєзнавчою інформацією, обговорювали тему вибору об’єктів для показу, освоювали питання організації екскурсійної групи, вчились розраховувати тривалість і кілометраж, використовувати довідкову інформацію про об’єкти подорожі… Під час переїзду від одного ЦОД до іншого освоювали методику проведення автобусного екскурсійного супроводу.

Учасники практикуму відвідали Терновицький ЦОД, створений на базі місцевої ЗОШ І-ІІ ст.. Він перебуває на початковій стадії реалізації проекту «ЦОД – банк пам’яті поколінь» і становлення структури діяльності Центру освіти дорослих. Керівник проекту Ростислав Канус продемонстрував придбане обладнання, практично показав як використовувати комп’ютерні технології для ретушування старих фотографій, цікаво розповів про особливості збору давніх світлин, поділився планами щодо створення переносної фотоекспозиції.

Відвідали смт. Шкло і ознайомились з досвідом роботи Центру ОД, що діє на базі бібліотеки-філії. Люба Саган та Ольга Гера представили у фотоматеріалах, стендах і розповідях річний досвід роботи з дорослими. Цікаво презентували успішні історії, запропонували до обговорення проблемні питання організації навчання дорослих. Цікавинкою зустрічі був фрагмент показу технік плетіння з рогози (так як це проводиться на навчаннях з дорослими), який провела майстриня Леся Цікалишин на запрошення бібліотекарів.

На завершення побували в навчальному центрі НЦ «Мастак», що вже два роки діє на базі Старицької ЗОШ І-ІІІ ст. і надбав ефективного досвіду. Ознайомились з особливостями створення дизайну сільського парку, обговорили результати реалізації проекту «Створення Музею-майстерні традиційних промислів», що втілюється в рамках проекту “Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад. Фаза ІІ» за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації. Головними партнерами проекту є Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні, Західноукраїнський ресурсний центр та Український фонд «Благополуччя дітей». У музеї-майстерні учасники практикуму були учасниками повноцінного майстер-класу із розпису яворівської забавки, опісля обговорили ефективність і методику проведення подібних заходів у роботі по організації навчання дорослих.

Учасники заходу відзначили важливість практикуму для освоєння методів роботи з дорослими і висловили побажання продовжити практику поїздок до інших ЦОД для запозичення досвіду колег із організації навчання дорослих. 

Додаткова інформація