ДИВОВИЖНИЙ СВІТ ЯВОРІВСЬКИХ ЗАБАВОК

Дитячі іграшки класично розділяють на види, групи, типи. За конструкцією вони є статичні й динамічні; за використанням матеріалів – дерев’яні, глиняні, сирні, з тканини, сіна та інших природних матеріалів; за образним відображенням – образні й сюжетні; за оздобленням – мальовані, різьблені тощо. Для української народної іграшки характерні дев’ять типологічних груп: 1) фігурки людей; 2) фігурки тварин; 3) звукові іграшки та моделі музичних інструментів; 4) моделі меблів; 5) моделі посуду; 6) моделі знарядь праці, господарського інвентар’я і кухонного начиння; 7) моделі транспортних засобів; 8) моделі зброї; 9) іграшки, які не мають аналогів у природі та предметному світі.

 

Образні та композиційні, статичні й динамічні, орнаментовані художнім розписом дерев’яні яворівські забавки представлені в усій палітрі систематизованих типологічних груп. Дослідження їх зразків у фондах Музею етнографії і художніх промислів дали можливість стати учасником віртуальних подорожей у казковий світ забавкарства різних періодів ХХ ст.. Наприклад, на запряженій кониками бричці, відвідати гостинну яворівську садибу. А ще заглянути у своєрідно омебльовану світлицю, присісти на розкішно розписаному бамбетлі (дерев’яний диван) і за горнятком трав’яного чаю тихо бесідувати про яскраві забавки на дитячих поличках. Господар то захоплено показує розмальованих коників, виконаних їх славним прадідом, то демонструє, як лопотить крильцями зозуля, майстрована дідусем, то виводить мелодію на скрипочці, виготовленій власними руками. А ще тішиться вітрячком, якого власноруч змайстрував малий синок. Одна за одною забавки оживають у його руках і розповідають про своїх іграшкових друзів і про чарівників, котрі їх створили.

1. Фігурки людей, тварин, моделі транспортних засобів, зброї, господарського інвентар’я, посуду та кухонного начиння часто поєднані в одному виробі, оскільки більшість забавок є сюжетними. Це композиції «На бричці», «Родина», «Біля колодязя», «Вершник», «За столом», «Гультяї».

2. Звукові іграшки та моделі музичних інструментів – деркачі, тарахкальця,  свищики, сопілки, скрипочки… саме скрипки в асортименті яворівських забавок посідають чільне місце. У фондах музею зберігаються скрипочки першої половини ХХ ст., що до сьогодні зберегли здатність видавати мелодію.

3. Забавки знарядь праці господарського інвентар’я та кухонного начиння представлені повторенням у мініатюрі реальних предметів побуту: лопата, грабельки, відерце, ткацький верстат, вітряк, масничка, збаночок, валки для розкачування тіста, ложки, горнятка…

4. Моделі меблівколисочки, скрині, столики, кріселка, бамбетлі. Найбільша цінність іграшкових меблів у тому, що вони активізують гру, спонукають дитину до дії, розвивають естетичне ставлення до світу.

5. Іграшки, які не мають аналогів у природі та предметному світі – коліщатко, чашечка, трубочка з кулькою.

Цінність яворівських іграшок в тому, що вони формують образи, які відповідають дитячій психології та її уявленню про довкілля. Це засоби як для забави, так і для пізнання, що допомагають дитині усвідомити себе частинкою великого світу. Вміння поєднати у виробі простоту, лаконізм, багатство і залишити місце для творчого продовження гри – це талант майстра, відображений у різних типах яворівських забавок, котрі «…засвідчують цілком сформовану художню систему, яка поряд з ознаками спорідненості із загальноукраїнськими та слов’янськими традиціями виявляє своєрідні локальні риси» (Людмила Герус).

Додаткова інформація